Valentinas Černeckas: „Nebijokime ateities ir jos metamų iššūkių“

, Algimantas Mikelionis
Valentinas Černeckas: „Nebijokime ateities ir jos metamų iššūkių“

Valentinas Černeckas.

Abiturientas Valentinas Černeckas gimė Ilgininkų kaime, kai jam buvo treji metai, su tėvais persikėlė gyventi į Veisiejus. Nuo keturiolikos metų amžiaus V. Černeckas yra Šaulių sąjungos narys. Jau septynerius metus groja fortepijonu, jam puikiai sekasi anglų kalba, tad dalyvavo ne vienoje anglų kalbos olimpiadoje. Valentinas vien šiais pomėgiais neapsiriboja, o yra universali asmenybė.
Valentinas mielai sutiko duoti interviu „Dzūkų žinioms“.
 
– Valentinai, šiuo metu mokaisi Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos paskutinėje klasėje. Papasakok savo dar ne itin ilgo gyvenimo biografijos faktus.
– Sveiki, na, kaip ir minėjot, gyvenimas dar ne itin ilgas, todėl tų biografijos faktų ir nėra tiek daug... Visgi pirmuosius gyvenimo metus praleidau Ilgininkų kaime, kai man buvo treji, mano tėvai persikraustė į Veisiejus, čia su jais gyvenu iki šiol. Jau septynerius metus groju fortepijonu, jo specialybės mokiausi Lazdijų meno mokykloje. Dukart atstovavau Lazdijų rajonui respublikinėje anglų kalbos olimpiadoje, vieną kartą – devintų-dešimtų, kitąkart – vienuoliktų klasių etapuose, pastarojoje užėmiau septintą vietą šalyje. 
 
– Kokia veikla užsiimi mokykloje, kokie dalykai labiausiai patinka? Kaip kito tavo pomėgiai nuo pirmos klasės iki dabar?
– Mokykloje dalyvauju Šaulių sąjungos, etnografinio ansamblio veikloje, kartas nuo karto padedu organizuoti mokyklos renginius. Moksluose, kaip jau galima nuspėti, geriausiai sekasi anglų kalba, bet taip pat gerai sekasi ir patinka lietuvių kalba ir literatūra, muzika. Mėgstu muziką, visuomeninį aktyvumą, pasaulio pažinimą ir politiką – šie pomėgiai beveik nesikeitė, jie man visuomet buvo įdomūs ir svarbūs. 
 
– Kas paskatino įstoti į Šaulių sąjungą? Nuo kelerių metų tapai šauliu?
– Į Šaulių sąjungą įstojau 14 metų po jų veiklos pristatymo mūsų mokykloje. Sąjungos pristatytos visuomeninės, kultūrinės, sportinės ir karinės veiklos sritys pasirodė labai įdomios ir naudingos, be to, įstojęs į Šaulių sąjungą prisijungiau prie naujo, nepažinto akiračio, kuris tikrai praturtino mano pasaulėžiūrą, sustiprino patriotizmo jausmą.
 
– Šaulių sąjungos nariu, man atrodo, gali tapti žmogus, kuris be galo myli savo tėvynę, t. y. Lietuvos patriotas. Kas tau įskiepijo patriotizmą?
– Daugumai patriotizmo šaknys įskiepijamos šeimoje tėvų dėka. Vis dėlto nepasakyčiau, kad mano šeimoje itin stipriai propaguojamos patriotinės idėjos. Nesupraskit klaidingai, mano tėvai, žinoma, brangina ir vertina Lietuvą, bet jie nevertė priimti patriotizmo kaip vienintelės esamos tiesos, leido pačiam viską kritiškai vertinant pasirinkti, ką palaikyti, branginti ir vertinti, o kokias tiesas atmesti, jei jos neatitinka mano vidinių vertybių. Taigi, galima sakyti, jog patriotizmas manyje atsirado savaime, savarankiškai pažįstant pasaulį, suprantant mūsų tautos istoriją.
 
– Susiformavęs stereotipas, kad karys – tai vyriška profesija. Aš irgi taip manau. Ką galvoji tu apie merginas šaules ir moteris profesionalias kares?
– Nesutinku, kad tik vyrai gali būti kariai. Apskritai manau, kad stereotipai riboja mūsų mąstymą, sukelia nereikalingas stigmas ir priešiškumą įvairioms asmenų grupėms. Reikia pripažinti, kad ne kiekvienas vyras gali būti karys, priimti greitus sprendimus, turėti fizinės ir psichinės ištvermės, kurios kariuomenėje reikia išties daug, ir ne kiekviena moteris gali būti namų šeimininke, besirūpinančia namų ir šeimos gerove, jei jos viduje dega noras kovoti už savo Tėvynę.
 
– Kaip bendrauji su merginomis šaulėmis? Kiek tai skiriasi nuo bendravimo su vaikinais šauliais?
– Bendravimas tiek su merginomis šaulėmis, tiek su vaikinais šauliais mano atžvilgiu yra vienodas. Neskirstau pagal lytį, kaip su kuo bendrauti, nes mus visus jungia norai prisidėti prie visuomeninės, kultūrinės Šaulių sąjungos veiklos, mūsų pagarba Lietuvai ir noras tobulėti patiems individualiai ir komandoje. Ir čia lyčių skirtumai užima menkiausią vaidmenį.
 
– Ką tau davė ir duoda kaip žmogui buvimas Šaulių sąjungoje?
– Šaulių sąjunga žmogui suteikia erdvės augti, sustiprėti psichologiškai ir fiziškai, lavinti mąstymą, ištvermę. Prisijungimas prie šaulių veiklos leidžia praplėsti savo akiratį, išbandyti kažką naujo, susirasti bendraminčių, įdomių, perspektyvių žmonių, užmegzti naujus ryšius.
 
– Kas yra tavo herojai? Istorinės asmenybės, judėjimai (savanoriai, partizanai, Sausio 13-osios dalyviai) ar gal kas nors iš dabartinių žmonių?
– Sausio 13-osios dalyvių, partizanų nuopelnai išties svarbūs ir reikšmingi, bet aš drįstu teigti, jog neturiu konkrečių žmonių, kurie man būtų herojai, mane įkvėptų, būtų išskirtiniai pavyzdžiai. Aš net paprastuose žmonėse randu smulkiausius bruožus, kurie savaip sukuria savotiško įsivaizduojamo autoriteto portretą, kuris yra daugelio žmonių savybių, poelgių, nuopelnų lydinys.
 
– Netrukus baigsi gimnaziją. Ką planuoji veikti po jos?
– Tiesą pasakius, nežinau. Nesu suradęs studijų krypties, kuri trauktų ir kurią norėčiau studijuoti. Manau, kad viskas ateina savu laiku ir suprasiu, ko noriu siekti ir ko noriu iš gyvenimo. Iki tol planuoju savanoriauti užsienyje, užsidirbti lėšų studijoms.
 
– Ko palinkėtum mokiniams ir jauniesiems šauliams?
– Na, pirmiausia, neskubėti užaugti. Dauguma mūsų nori kuo greičiau pabaigti mokyklą, subręsti, bet, kad ir kaip sentimentaliai tai skamba, tai yra vienas geriausių laikų, ir net nepastebi, kaip greitai viskas keičiasi. Visų antra, nebijoti ateities ir jos metamų iššūkių, priimti viską, ką ji duoda – tiek gera, tiek bloga, nes tik tai ugdo mūsų charakterį ir asmenybę. Ir galiausiai, mylėti ir įvertinti, ką mes turime, už ką turime būti dėkingi kaip tauta ir individai, nes tai yra mūsų amžino tautos atkaklumo, sunkaus darbo, drąsos, kančios ir skausmo vaisius, kuris gali bet kada supūti. Nekartokime praeities klaidų. Ačiū.
 
– Ačiū už pokalbį.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)
CAPTCHA
Šis klausimas yra skirtas nustatyti ar tai tikras lankytojas ir apsaugo nuo automatinių šlamsto pranešimų.
Vaizdinė CAPTCHA užduotis
Įrašykite simbolius iš paveikslėlio.